Šéfka WTO je „opatrně optimistická“, pokud jde o dohody na setkání ministrů

Newspaper

Šéfka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala vyjádřila v neděli opatrný optimismus a naději, že více než 100 ministrů obchodu na setkání v Ženevě tento týden dosáhne jedné nebo dvou globálních dohod. Varovala však, že cesta k nim bude hrbolatá a kamenitá. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP. Ministři budou řešit potravinovou bezpečnost v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, nadměrný rybolov a spravedlivý přístup k vakcínám proti onemocnění COVID-19.

Jen několik hodin před zahájením prvního ministerského setkání WTO po téměř pěti letech generální ředitelka organizace původem z Nigérie konstatovala, že svět se od poslední ministerské konference změnil. „Kéž bych to mohla říct, že k lepšímu. Určitě se stal složitějším,“ řekla na tiskové konferenci, přičemž doznívající pandemii onemocnění COVID-19, válku na Ukrajině a velkou potravinovou a energetickou krizi označila za části „polykrize“.

Vyzvala ministry obchodu, aby v nadcházejících dnech učinili maximum pro dosažení dohody v otázkách, jako jsou snížení dotací na rybolov, zlepšení přístupu k vakcínám proti onemocnění COVID-19, řešení potravinové bezpečnosti a stanovení směru reformy samotné WTO. Upozornila také ministry, že by neměli očekávat, že dosáhnou všeho, co je na seznamu přání jejich zemí a aby uznali, že kompromisy nejsou nikdy dokonalé.

Klíčovým tématem ministerské konference bude potravinová bezpečnost během invaze Ruska na Ukrajinu, která je významným exportérem obilí.

Komisař Evropské unie (EU) pro obchod Valdis Dombrovskis uvedl, že blok „tvrdě pracoval se všemi členy na přípravě multilaterálního balíčku potravinové bezpečnosti“ a kritizoval Rusko za „použití potravin a obilí jako válečné zbraně“.

Mnozí z více než 100 ministrů kategoricky odmítají jednat přímo s Moskvou, existují proto obavy, že by to mohlo ovlivnit i snahu WTO o uzavření dohod. „Existuje reálné riziko, že se věci příští týden vykolejí,“ uvedl diplomatický zdroj ze Ženevy.

Napětí však neodradilo šéfku WTO od horlivého úsilí dosáhnout dohody o celé řadě otázek na prvním setkání ministrů během jejího mandátu. Globální obchodní organizace se snaží také dokázat svou hodnotu po téměř desetiletí bez nových velkých obchodních dohod.

Existuje opatrný optimismus, že země by se po více než 20 letech jednání mohly konečně dohodnout na zákazu dotací, které přispívají k nezákonnému a neregulovanému rybolovu. WTO tvrdí, že rozhovory nikdy nebyly tak blízko k cílové čáře, ale diplomaté zůstávají opatrní.

Jedním z hlavních problémů je tzn. speciální a rozdílné zacházení (special and differential treatment, SDT) pro rozvojové země, jako je i velká rybářská země Indie, které mohou požádat o výjimky.

Podle návrhu by se výjimky nevztahovaly na členské státy, které představují dosud nedefinovaný podíl na globálním objemu rybolovu. Trvání výjimek zůstává také nedefinováno.

Illustration of smart phone with stock trading graph, growing strategy chart, Business concept. 3d rendering.

Environmentální skupiny tvrdí, že škodlivé dotace na rybolov delší než 10 let by byly katastrofou. Indie přitom požaduje 25letou výjimku. Její tvrdohlavé prosazování svých požadavků v oblasti rybolovu a také v jiných oblastech ohrožuje šance na dosažení dohody, protože to vyžaduje souhlas všech členů.

„Neexistuje jediný problém, který by Indie neblokovala,“ řekl nejmenovaný velvyslanec, přičemž poukázal také na reformu WTO a zemědělství.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora