Nejdůležitější zprávy TASR ze světové ekonomiky

Newspaper

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR ve 23. týdnu 2022: Brusel 7. června – Evropská komise (EK) navrhla v úterý rozpočet EU na rok 2023. Suma ve výši 185,6 miliardy eur by měla být doplněna o 113,9 miliardy eur ve formě grantů v rámci ozdravného plánu EU příští generace (NGEU). Lucemburk 8. června – Ekonomika eurozóny rostla v 1. kvartálu rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) měnové unie za tři měsíce od ledna do března ve srovnání s předchozím čtvrtletím stoupl o 0,6 % po zvýšení o 0,2 % v posledních třech měsících roku 2021, uvedl evropský statistický úřad Eurostat a revidoval tak svůj rychlý odhad, který počítal s růstem o 0,3 %. V celé EU mezičtvrtletně HDP vzrostl o 0,7 %. Paříž 8. června – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila vyhlídky globální ekonomiky. Hlavním důvodem je válka na Ukrajině. Světová ekonomika letos podle odhadu vzroste přibližně o 3 %, podobně jako v loňském roce, uvedla OECD ve svém aktuálním výhledu. Ještě v prosinci počítala s expanzí o 4,5%. Slovenská ekonomika podle OECD v letošním roce vzroste o 2,3% av příštím roce o 3,4%. Brusel 8. června – Ve středu se z modernizačního fondu EU zpřístupnilo 2,4 miliardy eur pro sedm přijímajících zemí včetně Slovenska na modernizaci jejich energetických systémů, snížení emisí skleníkových plynů v energetice, průmyslu a dopravě a na podporu toho, aby dosáhly svých cílů v oblasti klimatu a energie vytyčené do roku 2030.

Investice byly vyčleněny pro Rumunsko (1,391 miliardy eur), Českou republiku (520 milionů), Polsko (244,2 milionu), Litvu (85 milionů), Maďarsko (74,3 milionu), Slovensko (49,5 milionu) a Chorvatsko ( 40 milionů). Washington 8. června – Evropa sesadila Asii z pozice hlavní destinace pro americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Umožnilo to zvýšené úsilí evropských států co nejrychleji zredukovat závislost na dovozu energií z Ruska poté, co Rusko koncem února zaútočilo na Ukrajinu.

Podle údajů amerického ministerstva energetiky z USA směřovaly za první čtyři měsíce do Evropy až tři čtvrtiny LNG, přičemž denní dodávky do evropského regionu byly více než trojnásobně vyšší než loni. V roce 2021 směřovala do Evropy pouze jedna třetina z celkového vývozu amerického LNG.Frankfurt nad Mohanem 9. června – Evropská centrální banka (ECB) v souladu s očekáváními oznámila ve čtvrtek začátek normalizace měnové politiky. Rovněž zvýšila inflační prognózy a skresala růstové vyhlídky eurozóny. Rada guvernérů rozhodla o ukončení čistých nákupů aktiv v rámci programu APP k 1. červenci.

Steel oil pipes from refinery.

Zároveň ponechala klíčovou sazbu ECB na 0,00 %, sazbu pro jednodenní refinanční operace na úrovni 0,25 % a depozitní sazbu na úrovni -0,50 %. Rovněž signalizovala, že v červenci zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů, a pak opět v září, přičemž zřejmě i po září bude pokračovat v postupném zpřísňování měnové politiky. Moskva 9. června – Rusko nepředpokládá, že by plynárenská společnost Gazprom měla zastavit dodávky plynu dalším evropským zákazníkům. Od začátku června zastavil Gazprom dodávky plynu dánské energetické společnosti Orsted i britské firmě Shell Energy Europe. Reagoval tak na rozhodnutí podniků nepřizpůsobit se požadavkům Moskvy na mechanismus plateb za plyn. Ze stejných důvodů zastavila dodávky plynu i do Nizozemska poté, co stejný krok udělala nizozemská firma GasTerra. Již dříve přestal proudit plyn do Polska, Bulharska a Finska. Houston 9. června – Požár v závodě americké společnosti Freeport, který je jedním z největších exportních závodů na výrobu zkapalněného zemního plynu (LNG), způsobí zpoždění dodávek do Evropy. Očekává se, že odstávka potrvá nejméně tři týdny. Výpadek v závodě na pobřeží Mexického zálivu v Texasu, který se podílí přibližně 20 % na zpracování LNG v USA, začal ve středu výbuchem na jeho zařízení. Washington 10. června – Meziroční míra inflace v USA se v květnu nečekaně zrychlila na 8,6 %, což je její nejvyšší úroveň za více než 40 let, od prosince 1981. Ukázaly to v pátek údaje amerického ministerstva práce. Ekonomové přitom očekávali, že inflace zůstane na dubnové úrovni 8,3 %.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora