Až 32 % lidí nepůjde letos na letní dovolenou nikam

Newspaper

Až třetina Slováků nepůjde letos na letní dovolenou, další čtvrtina bude dovolenkovat na Slovensku a zhruba tři z deseti se chystají cestovat za odpočinkem do zahraničí. Vyplývá to z průzkumu provedeného pro společnost Home Credit.

Z těch, kdo si dopřejí dovolenou, polovina očekává vyšší výdaje než loni, 36 % se chystá utratit přibližně stejně a 14 % počítá s nižším rozpočtem. Většina se chce vejít s náklady za celou rodinu do částky 1200 eur. Na druhé straně, více než 2000 eur se chystá utratit 8% dotázaných. Přes 70 % dotázaných bude dovolenou financovat ze svých úspor, další téměř čtvrtina lidí ji hodlá vykrýt z běžné výplaty.

Výsledky průzkumu také ukázaly, že v tuzemsku plánuje strávit rodinnou dovolenou přesně čtvrtina Slováků, 27% půjde mimo Slovensko. Nejpočetnější je však skupina těch, kteří na dovolenou nepojedou nikam (32 %). Stále je zde ještě přibližně pětina lidí (21 %), kteří ve svých plánech dovolených nemají ještě jasno a tedy nevědí, kam půjdou.

Významným faktorem, který hraje klíčovou roli v tom, kam cestovat na dovolenou a zda se vůbec někam vyjmout, je aktuální finanční situace v rodinné kase. Mnozí se musí i pro výrazné zdražování zboží a služeb v letošním roce uskromnit. Téměř polovina Slováků (47%) chce spolu za všechny členy domácnosti na dovolenou utratit do 800 eur. Přibližně čtvrtina (26%) má v plánu utratit od 801 do 1200 eur. Jen 4 % hodlají zaplatit za letní dovolenou celkem přes 3000 eur.

Ze zjištění průzkumu dále vyplynulo, že polovina lidí plánuje za letní dovolenou utratit více než před rokem. „Výrazně více než minule se chystá utratit 18%, trochu více 32% dotázaných. Na druhé straně, 14% Slováků plánuje zaplatit méně než v roce 2021, z toho trochu méně 8% a výrazně méně 6%. Ale je tu však ještě i více než třetina lidí, přesně 36 procent, kteří chtějí utratit přibližně stejně jako loni,“ přiblížil výsledky Jaroslav Ondrušek, analytik trhu společnosti Home Credit.

Slováci chtějí letní dovolenou financovat nejčastěji z vlastních úspor (72 %) a z běžné výplaty (23 %). Půjčit si chtějí na ni jen 4% lidí. Nejvíce dovolených bude ubytováno v penzionech a hotelích – téměř polovina (49 %). Další pětina se chystá bydlet v dovolenkových domech či apartmánech, podobné množství na chalupách, 11% se chystá do kempů.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora