Co je a jak funguje stock to flow model?

Newspaper

Co je Stock to Flow?
Zjednodušeně řečeno, model Stock to Flow (SF nebo S2F) je způsob, jak změřit množství konkrétního zdroje. Poměr zásob k toku je objem zdrojů držených v rezervách vydělený množstvím, které se vyprodukuje ročně.

Model Stock to Flow se obecně uplatňuje na přírodní zdroje. Vezměme si příklad zlata. I když se odhady mohou lišit, Světová rada pro zlato (WGC) odhaduje, že se vytěžilo přibližně 190 000 tun zlata. Tuto částku, tedy celkovou nabídku označujeme jako zásoby. Mezitím se ročně vytěží asi 2 500 – 3 200 tun zlata. Tuto částku můžeme označit jako tok.

Stock to Flow můžeme vypočítat pomocí těchto dvou metrik. Co to ale vlastně znamená? V podstatě to ukazuje, kolik nabídky každý rok vstupuje na trh pro daný zdroj v poměru k celkové nabídce. Čím vyšší je poměr zásob k toku (S2F), tím méně nová nabídka vstupuje na trh v poměru k celkové nabídce. Proto by si aktivum s vyšším poměrem zásob a toků mělo teoreticky dlouhodobě udržet svou hodnotu.

Naopak spotřební zboží a průmyslové komodity budou mít obvykle nízký poměr zásob a toků. Proč tomu tak je? Protože jejich hodnota obvykle pochází z toho, že budou zničeny nebo spotřebovány, zásoby jsou obvykle jen na pokrytí poptávky. V některých výjimečných případech může cena rychle stoupnout, pokud se v budoucnu očekává nedostatek, ale v opačném případě bude výroba držet krok s poptávkou.

Je důležité poznamenat, že samotný nedostatek nemusí nutně znamenat, že zdroj by měl být hodnotný. Například zlato není až tak vzácné, koneckonců je k dispozici 190 000 tun. Poměr zásob k toku naznačuje, že je cenné, protože roční produkce ve srovnání se stávajícími zásobami je relativně malá a konstantní.

Zlato a Stock to Flow
Z historického hlediska mělo zlato nejvyšší poměr zásob a toků (S2F) z drahých kovů. Ale kolik přesně to je? Vraťte se k našemu předchozímu příkladu – vydělíme celkovou dodávku 190 000 tun 3 200 a poměr zásob a toků bude 59. To nám říká, že při současném tempu výroby by těžba 190 000 tun zlata trvala přibližně 59 let.

Je však třeba mít na paměti, že odhady toho, kolik nového zlata se bude těžit každý rok, jsou přesně to – odhady. Zvýšíme-li roční produkci na 3 500, poměr zásob k toku se sníží na 54.

Bitcoin a Stock to Flow
Pokud pochopíte, jak funguje Bitcoin, nebude pro vás obtížné pochopit, proč by to mělo mít smysl použít model Stock to Flow. Model v podstatě zachází s Bitcoinem srovnatelně jako s nedostatečnými komoditami, mezi něž patří zlato nebo stříbro.

Zlato a stříbro se často nazývají store of value, tedy jako uchovatelé hodnoty. Teoreticky by si měli udržet svou hodnotu z dlouhodobého hlediska vzhledem k jejich relativnímu nedostatku a nízkému toku. Navíc je velmi obtížné v krátké době výrazně zvýšit jejich dodávky.

Podle zastánců modelu Stock to Flow je Bitcoin podobným zdrojem. Výroba je vzácná, poměrně nákladná a její maximální nabídka je omezena na 21 milionů mincí. Vydávání bitcoinových dodávek je definováno i na úrovni protokolů, díky čemuž je tok zcela předvídatelný.

Co je a jak funguje stock to flow model?

Podle zastánců tohoto modelu tyto vlastnosti spolu vytvářejí vzácný digitální zdroj s hluboce přesvědčivými charakteristikami pro dlouhodobé uchovávání hodnoty. Dále předpokládají, že existuje statisticky významný vztah mezi zásobami, tokem a tržní hodnotou. Podle prognóz modelu by se cena Bitcoinu měla v průběhu času výrazně zvyšovat, neboť se neustále snižuje poměr zásob k toku (S2F).

V současnosti oběžná zásoba BTC představuje přibližně 18 milionů BTC, zatímco nová nabídka představuje přibližně 0,7 milionu ročně. Před halvingem v roce 2020 se poměr zásob k toku (S2F) Bitcoinu pohybuje na hodnotě kolem 25. Po halvingu polovině v květnu 2020 se S2F zvýší na 50.
Na obrázku níže vidíme historický vztah k 365dennímu klouzavému průměru S2F Bitconu s jeho cenou.

Co je a jak funguje stock to flow model?

Omezení modelu Stock to Flow
Pokud je Stock to Flow zajímavým modelem pro měření nedostatku, nezohledňuje všechny „části obrazu“. Modely jsou jen tak silné jako jejich předpoklady. Na jedné straně Stock to Flow spoléhá na předpoklad, že nedostatek měřený modelem by měl zvyšovat hodnotu. Podle kritiků Stock to Flow model selže, pokud Bitcoin nemá jiné užitečné vlastnosti než nedostatek dodávek.

Nedostatek zlata, předvídatelný tok a globální likvidita z něj učinily relativně stabilního uchovatele hodnoty v porovnání s fiat měnami, které jsou náchylné k devalvaci.

Podle tohoto modelu by se v průběhu času měla snižovat také volatilita BTC. Potvrzují to historické údaje z Coinmetrics.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora