Sazby hypotečních úvěrů v Česku se blíží 6 % a ještě porostou

Newspaper

Růst sazeb hypotečních úvěrů v Česku nepolevuje, i když je mírnější než před měsícem. Průměrná nabídková sazba hypoték podle společnosti Fincentrum Hypoindex meziměsíčně vzrostla o 0,38 procentního bodu, když se na začátku června dostala na hodnotu 5,71 % a přiblížila se tak k 6procentní hranici. Svého vrcholu přitom sazby ještě nedosáhly. Informoval o tom server novinky.cz.

Hypotéky v Česku zdražují už více než rok. V letošním roce je přitom růst sazeb výrazný, jen za poslední tři měsíce se průměrná nabídková sazba zvýšila o více než jeden procentní bod a od začátku roku o 1,57 procentního bodu.

A jak se zdá, svého maxima hypoteční sazby stále nedosáhly. ČNB totiž podle avizovaných informací chystá na svém zasedání 22. června další nadstandardní zvýšení úrokových sazeb.

„Bohužel podle prohlášení ČNB je jasné, že stále nejsme na pomyslném vrcholu, protože na konci června má následovat další zvýšení základních sazeb,“ tvrdí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Bankovní rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na zasedání 5. května, a to o 0,75 procentního bodu na 5,75%.

Po červnovém zasedání se však další zvyšování úrokových sazeb do konce roku neočekává. Současného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka totiž vystřídá v čele centrální banky Aleš Michl, který zvyšování úrokových sazeb nakloněn není. Vrchol by tak nabídkové hypoteční sazby mohly dosáhnout již koncem léta.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora