Ruské bary ještě prodávají zahraniční alkohol, ale jejich zásoby se zmenšují

Newspaper

Více než 100 dní od začátku ruské invaze na Ukrajinu a zavedení bezprecedentních sankcí Západu, je zahraniční alkohol ještě dostupný v moskevských hospodách. Ale kdysi bohaté zásoby se pořád zmenšují.

„Promiňte, to byla poslední láhev českého piva, kterou jsme měli,“ řekl číšník v restauraci v centru Moskvy už měsíc poté, co Rusko poslalo 24. února vojáky na Ukrajinu.

„Některé hospody nahromadily velké zásoby, když to všechno začalo. Ale pokud vím, po 24. únoru nebyly objednány a potvrzeny žádné nové dodávky,“ řekl Alexander Skripkin, který spravuje dva bary v Moskvě.

Mnoho zahraničních společností již opustilo Rusko a obchod prudce klesl, což vytváří tlak na ekonomiku a ovlivňuje nabídku pro Rusy zvyklé na bohatý výběr zahraničního alkoholu.

„Žádný Guinness už není a nevrátí se, alespoň prozatím,“ řekl barman z White Hart, velké hospody v anglickém stylu v centru Moskvy vedle centrální banky.

„Situace u piva je velmi nevěselá,“ uvedl Anton, 36letý IT expert, který pracuje pro státní finanční organizaci v Moskvě. „Problémy nejsou jen s dovozem piva, ale také s dovozem chmele,“ dodal Anton, který si tak není jistý, jestli to nezasáhne i ruské pivo.

Ruské pivovary jsou totiž do značné míry závislé na dovozu surovin, jako je chmel. „Komplikace s posíláním peněz dodavatelům v Evropě a Americe, jakož i narušení dodavatelských řetězců jsou nyní dva nejtěžší problémy,“ uvedlo ruské sdružení výrobců piva.

Největší zahraniční přepravci lodních kontejnerů na světě – MSC, Maersk, CMA CGM – dočasně pozastavili přepravu nákladu do az Ruska, zatímco země Evropské unie (EU), které mají hranice s Ruskem a Běloruskem, zakázaly vstup nákladním vozidlům registrovaným v těchto zemích.

Nedostatkem by se mohl stát i silný alkohol zahraniční výroby. Sklady jsou téměř prázdné a restaurace prodávají staré zásoby. Vzhledem k tomu, že zahraniční toky alkoholu vysychají, bary a obchody zvažují lokální výrobu.

Samotný ruský prezident Vladimir Putin řekl, že sankce se odrazí na Západě a poskytnou nové příležitosti pro ruské firmy.

„Začali jsme hledat domácí alternativy k zahraničním pivům a v důsledku toho se výrazně změnil výběr. Dovážený alkohol je nyní o 20 až 50 % dražší, zatímco místní piva jsou o něco levnější než dovážená před únorem,“ dodal Skripkin.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora