Katar v neděli jmenoval francouzskou TotalEnergies svým prvním zahraničním partnerem při rozšíření největšího světového ložiska zemního plynu, což nakonec pomůže zmírnit energetické obavy Evropy. TASR zprávu převzala z AFP.
Francouzský energetický koncern zaplatí odhadem 2 miliardy USD (1,89 miliardy eur) za 6,25% podíl v obrovském projektu North Field East, který pomůže Kataru zvýšit produkci zkapalněného zemního plynu (LNG) o více než 60 % do roku 2027, řekl generální ředitel TotalEnergies Patrick Pouyanne AFP.
I další zahraniční firmy získají podíly v North Fieldu od státní společnosti Qatar Energy (QE), ale žádný nebude větší než podíl TotalEnergies, řekl katarský ministr energetiky Saad Šerida al-Kaabi, který však jména firem neprozradil.
Podle zdrojů z odvětví se na obrovské expanzi ložiska Nortf Filed v hodnotě 28 miliard USD, kterou Katar původně chtěl financovat sám, budou podílet také ExxonMobil, Shell a ConocoPhillips. „Dokončili jsme výběrový proces a podepsali jsme smlouvy,“ řekl Al-Kaabi s tím, že jména budou oznámena v „blízké budoucnosti“.
Vzhledem k tomu, že evropské země se snaží najít alternativy k ruské ropě a plynu, očekává se, že LNG z North Field začne přicházet v roce 2026.
Pouyanne řekl, že největší dohoda společnosti s Katarem pomůže jeho firmě nahradit odchod z Ruska v důsledku invaze na Ukrajinu. „Ohlásili jsme také projekty ve Spojených státech, nyní jsme do portfolia přidali Katar. V oblasti zemního plynu jsme světovou dvojkou a hodláme jí zůstat.“
Katar je jedním z největších světových producentů LNG spolu se Spojenými státy a Austrálií.
QE odhaduje, že v ložisku North Field se nachází zhruba 10 % známých světových zásob zemního plynu. Podmořské zásoby sahají až na íránské území, ale Teheránu brání využít jeho plynové pole South Pars mezinárodní sankce.
Jižní Korea, Japonsko a Čína se staly hlavními trhy pro katarský LNG, ale když Evropu zasáhla energetická krize stát Perského zálivu pomohl Británii s dodatečnými dodávkami a oznámil také dohodu o spolupráci s Německem.
Evropa v minulosti odmítala dlouhodobé dohody o dodávkách energií, které Katar preferuje, ale konflikt na Ukrajině si vynutil změnu postoje.